ניוזלטר
צרו קשר

חגי תשרי נגישים לאנשים עם מוגבלות בקהילות התנועה

הכללתם של אנשים עם מוגבלות בפעילויות הקהילה, היא אחד הסממנים המייחדים את פעילותה של התנועה בארץ ובעולם. עם כל העשייה המרובה של התנועה בתחום זה, עומד בפנינו אתגר משותף, על מנת לממש מטרה זו באופן מיטבי. ועדת אדרבא, בראשותה של אביבה פרידברג, החליטה השנה לקדם תכנית להנגשת קהילות התנועה לאנשים עם מוגבלות.
ישנם שני היבטים עיקריים לנושא הנגישות:

נגישות פיזית: אדם ייקח חלק מלא בכל פעילויות הקהילה, באמצעות הנגשות פיזיות של הפעילות, לדוגמא - כניסה לבניין, שירותים, בימה מותאמת, כיסאות עם ידיות בצדדים לישיבה וקימה קלה, התאמות ללקויות חושיות – ראייה, שמיעה וכו'.
ישנן קהילות שלא ניתן להנגיש באופן מלא, אבל הדוגמאות כאן ממחישות שיש אפשרויות רבות לעזור ולהקל על אדם עם מוגבלות.

נגישות ה"שירות": אדם ייקח חלק מלא בפעילות, באמצעות הנגשות חברתיות/תקשורתיות/קוגניטיביות, לדוגמא – חונך/מלווה לאדם שזקוק לתיווך במהלך התפילה, תזכורות אישיות אם יש שינוי בשעות התפילה, לאנשים שמתמודדים עם קושי בשינויים, הסברים בשפה פשוטה, ועוד.

נושא הנגישות נותן מענה לחברות וחברי הקהילות, כמו גם למשתתפים חדשים. פיתוח נגישות הקהילה יכול להתבצע בשיתוף עם ממוני נגישות ברשויות מקומיות (יש כאלה בכל רשות). ועדת אדרבא תלווה באופן צמוד את הקהילות בתהליך ההנגשה. בקרוב יתחיל פיילוט של 5-6 קהילות בתנועה שמעוניינות להנגיש את תפילות ופעילות חגי תשרי תשע"ט. 

מה צריך לעשות כדי להיכלל בפיילוט ?: רצון ונכונות של מנהיגות הקהילה, אדם מתוך פעילי הקהילה שיהיה איש הקשר לפרויקט, נכונות להקדיש זמן לאיתור צרכים רלוונטים, בניית תכנית עבודה עם לו"ז מוגדר, קשר ו"חיבורים" עם האנשים הרלוונטים ברשות המקומית – יתרון. נשמח שתדונו על כך עם ועד הקהילה ותחזרו אלינו בפניית "רוצה אני", על מנת שנוכל להתקדם עם הקהילות שתרצנה להיכנס לתכנית. אנחנו מבקשים לקבל את הסכמת הקהילה עד לתאריך י"ד באייר תשע"ח, 29.4.18, כדי שנוכל להיערך ולהתחיל לעבוד במהלך הקיץ.  

ניתן לפנות בדוא"ל: adraba@masorti.org.il, או לטלפונים:  050-4806400 (אביבה), 058-6024449 (רונן)

הצטרפו למהלך חלוצי ופורץ דרך בקהילות שלנו!

 

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ