מכירת חמץ באמצעות אתר התנועה המסורתית
כנסת הרבנים והתנועה המסורתית שמחות להציע לחברי הקהילות המסורתיות ברחבי הארץ, ולכלל החברה הישראלית, אפשרות למכור את החמץ שבביתם לקראת הפסח.

מכירת חמץ
  1. אין מצווה להחזיק חמץ בבית ולמכור. להיפך, מצווה מן המובחר היא להיפטר מכל החמץ שבבית. עם זאת, אגירת מזון בבית היא דבר מקובל, קל וחומר בימים אלה (עקב המגיפה) ולכן בהחלט יש להקל בהידור המצווה של התפטרות מכל החמץ בבית.
  2. כל המעוניינים למכור את חמצם חייבים:
    א. לרכז את כל החמץ בארון או בחדר סגור בבית ולא לראות אותו או להשתמש בו מערב שבת, יום ו', 26.3.2021, י"ג בניסן תשפ"א, בשעה 11:18 בבוקר (לפי שעון הקיץ בירושלים) עד לשעה לאחר הבדלה במוצאי החג, מוצאי שבת, 3.4.2021. יש לחכות שעה ממוצאי החג על מנת לתת לנציג כנסת הרבנים שהות לקנות את החמץ בחזרה.
    ב. לחתום על "שטר ההרשאה למכירת חמץ" המצורף ולפרט היכן מונח החמץ.
    ג. השנה בגלל פיקוח נפש (עקב נגיף הקורונה) יש המעדיפים להמנע ממכירה/קניה של חמץ באופן אישי דרך 'קניין סודר'.
  3. נציג כנסת הרבנים ימכור את כל החמץ לנכרי על פי המידע שתמלאו בשטר המכירה המקוון. אפשר למלא ולשלוח את שטר ההרשאה עד ליום ה', 25.3.2021, י"ב בניסן תשפ"א בחצות (24:00).

* למעוניינים: אפשר גם לשלוח אלינו שטר הרשאה בדואר האלקטרוני - מכירת חמץ (mechiratchametz@masorti.org.il)


* מכירת החמץ בטופס זה מתייחסת ללוח הזמנים בישראל ומיועדת לנמצאים בישראל בלבדהסבר ורקע הלכתי
מותר למכור את החמץ בטלפון, בפקס או בדואר אלקטרוני על סמך כף החיים לאורח חיים תמ"ח סעיף נ"א המפנה למגן אברהם ופוסקים רבים שקבעו שמותר למכור את החמץ "בכל דבר שנהגו הסוחרים לקנות בו". אותם פוסקים מפנים לחושן משפט ר"א:ב' הקובע שמותר למכור באופן כללי "בכל דבר שנהגו התגרים לקנות בו". הרב גדליה פלדר, יסודי ישורון, חלק ו', עמ' 299 פסק שמותר למכור חמץ אפילו דרך הטלפון מאותה סיבה.