ניוזלטר
צרו קשר

תכנית "בר-בת מצווה לילד המיוחד"

נערים ונערות עם מוגבלויות זכאים לציין את הגיעם לגיל מצוות בדיוק כמו כל נער או נערה בגילם.  זה נשמע כמעט מובן מאליו, אך לדאבון לב לא תמיד כך הוא הדבר. אנו, בתנועה המסורתית, גאים ללמד ולהדריך בני ובנות מצווה עם מוגבלויות לקראת טקס בר-בת מצווה, ומשוכנעים כי הפסוק בספר בראשית "וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים" כולל באופן טבעי גם בנים ובנות עם מוגבלויות. הם זכאים להיספר למניין; לעלות לתורה; ולקיים ככל ילד אחר את טקס הכנסתם לעול מצוות.

משפחות לילדים עם מוגבלויות עוברות לעיתים מסלול מתסכל ומורכב ביותר במהלך חייהם, ובשלבי המעבר בחיים, הקושי גדול הרבה יותר. תכנית בר/בת מיצוה לילד המיוחד מסייעת, הן לילדים והן למשפחותיהם, להתעלות מעל תחושות אלה ולממש את הזכות הגדולה של קיום הטקס, וזאת תוך הנגשת התכנים הנלמדים בכל השיטות המתקדמות ביותר, לתלמידים הזקוקים לכך, כולל במעמד הטקס עצמו.

התכנית החינוכית שיעורים במורשת ישראל: משמעות גיל מצוות, היכרות עם בית הכנסת ותשמישי הקדושה, תפילה, ברכות, מצוות בין אדם לחברו ובין אדם למקום, שבת, הכנה לעלייה לתורה, אחריות אישית, התנדבות, וכמובן טקס בר ובת המצווה.

המורים בתכנית מגיעים מידי שבוע לבתי הספר, ומלמדים בקבוצות קטנות. השיעורים מותאמים אישית לכל תלמיד ותלמידה. התלמידים לוקחים חלק פעיל בטקס בר/בת המצווה שלהם - כל אחד על פי יכולותיו. השיעורים מתקיימים, כאמור, בדרכי הוראה רבות ומגוונות, דוגמת משחקים, יצירה, מוסיקה והפעלות שונות. התלמידים מברכים מספר ברכות מתוך ברכות השחר, מקריאים או משמיעים את הברכה האישית בה בחרו על מה להודות לה' בחייהם, מברכים "שמע ישראל", שרים ברכות שלמדו במהלך השנה מתוך סידור התפילה המיוחד של התוכנית ועולים לתורה. בסיום תפילת שחרית הם  מברכים  ביחד עם הקבוצה והמשפחות תחת טלית:  "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", וההתרגשות בבית הכנסת עולה על גדותיה.

תכנית זו פועלת בכ – 25 עד 30 מסגרות לילדים ונערים עם מוגבלות בכל שנה משתתפים ומסיימים את התכנית כ – 200 בני ובנות מצווה, בטקסים מרגשים בבתי הכנסת של התנועה המסורתית בכל רחבי הארץ. מיום הקמתה של התכנית, לפני כ – 20 שנה, סיימו את התכנית מעל 4,000 בוגרים ובוגרות בכל הארץ, וזאת לאחר תהליך לימוד והכנה בו השתתפו לא רק הם עצמם אלא לא פעם גם בני משפחותיהם

התכנית זכתה ב"פרס קרן שלם" על מצוינות בפיתוח תכניות לילדים עם מוגבלות.

 

לתשובתו של הרב המר בנושא בר-בת מצווה לילד המיוחד לחצו כאן 

 

 

התכנית בסיוע:

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ