ניוזלטר
צרו קשר

מפעל השו"ת המסורתי: תשובות ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל

מפעל השו"ת המסורתי: תשובות ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל

"אילו ניתנה התורה חתוכה לא הייתה לרגל עמידה למורה שיורה" (ירושלמי, סנהדרין ד', ב')

 

רקע
התנועה המסורתית רואה את ההלכה כתהליך היסטורי. כלומר, ההלכה בתקופה היצירתית שלה התחשבה בתנאים החברתיים, הכלכליים והמוסריים ששררו באותה עת, וכך הוכיחה שיש בה הכושר להיענות לצורכי השעה ובה בעת להישאר נאמנה למקורות. התחייבותה ונאמנותה של התנועה המסורתית להלכה עומדים מעל לכל ספק, אלא שרבני התנועה מפרשים את ההלכה כמו שתמיד פירשו אותה, לאור התנאים בה אנו נתונים.
סקירת תולדות ההלכה מלמדת שבכמה תחומים היו מאז ומעולם דעות מנוגדות. תופעה זו ידועה כמחלוקת הפוסקים שכן אין בהלכה רק תשובה אחת לכל שאלה.


ועד ההלכה של כנסת הרבנים
ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל נתמנה בחודש סיון תשמ"ו במטרה לענות על שאלות הלכתיות שהוצגו לפניו על-ידי כנסת הרבנים בישראל ועל-ידי מוסדות התנועה ליהדות מסורתית. כל תשובה נכתבה על-ידי אחד מחברי הוועד ושימשה נושא לדיון בין חבריו. בתום השיג והשיח על התשובה הצביעו עליה חברי הוועד. לפיכך, בסוף כל תשובה מופיעים שמות חברי הוועד המסכימים לפסק ההלכה הנקבע בתשובה. כאשר היו הסתייגויות הציע המסתייג תשובה משלו והציגה בפני הוועד כדעת יחיד. שתי התשובות הועברו בסופו של דבר לשואל וניתנה לו הזכות לבחור ביניהן לאור העובדה ששני הפסקים נמצאים במסגרת ההלכה. לפיכך, פסק ההלכה יוצא תמיד מתוך דיון על-ידי הפוסק בין שעות שונות. עיקרון זה מונח אפוא כנר לרגליו של ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל.

 • יין

  שו"תים חדשים

  סידור חופה וקידושין במהלך ספירת העומר, האם ניתן לבעל היקב היהודי
  להעסיק עובד לא יהודי?
  הקליקו להרחבה
 • הקלטה

  כרך ו

  שו"תים בנושא צום אחרי הפלת ספר תורה על ידי ילד, הכפלת שם ה' בתפילות, חבישת כיפה, תפילת נשים וספירתן במניין, העברת ספר תורה למקום ארעי, הקלטת שם ה', מחזור קריאה תלת שנתי, אמרית 'ברכי נפשי', הקפדה על דיני כשרות בפסח, הפקרת חמץ בפסח במקום מכירתו, כניסה לכניסיה או מסגד, כניסהלמסעדה הפתוחה בשבת, נקבים בגוף, גיור ילד שאימו אינה מתכוונת להתגייר, שימוש בשם שנוסף לאדם, הבחנה בין חלקות בבית עלמין, גרושה שנשאה בפעם שניה והאם יש הצדקה הלכתית לרצח.
  הקליקו להרחבה
 • רבות

  כרך ה

  שו"תים בנושא הסמכת נשים לרבנות, כיצד יש לנהוג באמריה מקוצרת של העמידה, שמו של נער מאומץ בעת עליה לתורה, ערב פסח שחל בשבת, תרומת איברים, טהרת המת, תרומת הגוף למדע וקבורה בארון.
  הקליקו להרחבה
 • מגילה

  כרך ד

  שו"תים בנושא נטילת ידיים, בר/בת מצווה לילד המיוחד, נסיעה לבית כנסת בשבת, הקדמת קריאה במגילת אסתר בעיתות חירום, עישון, לבישת מכנסיים לנשים, גניזה של צילומים מספרי קודש, זריקת נעלי המת, יחסי אישות לפני החתונה, נשים בטקס נישואים ונשים בוועד ההלכה.
  הקליקו להרחבה
 • הריון

  כרך ג

  שו"תים בנושא עליות לתורה לכהנים, קריאת נשים בתורה, בת כהן ובת לוי, מנהג הטניות בפסח, קדיש של אישה, הזרעה מלאכותית וסוגיית מעמדו של רב מסדר קידושין.
  הקליקו להרחבה
 • צבא

  כרך ב

  שו"תים בנושא מחיצה בבית כנסת, שינוי סדר התפילה בשמחת תורה, השתתפות נשים בהלוויות, האם היהדות היא דת גזענית, הסגרת פושעים למדינה אחרת, שירות בנות בצבא, גיוס תלמידי ישיבה והמושג 'ארץ ישראל השלמה'.
  הקליקו להרחבה
 • הר הבית

  כרך א

  שו"תים בנושא עליה להר הבית, חליבת כבשים, סימני אבלות בט' באב, תחום עירוב בקיבוץ ועל שנת שמיטה
  הקליקו להרחבה
צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ