ניוזלטר
צרו קשר

מחזור 'פותח שער'

פותח שער – מחזור ישראלי הוא אח לסידור 'ואני תפילתי - סידור ישראלי' שניהם יחד מבטאים את ההשקפה הרוחנית של התנועה המסורתית באמצעות התפילה ומילותיה.

 

לימדנו הרב פרופ' אברהם יהושע השל: 'כדי להתפלל נחוצים שניים: אדם ומילה. התפילה היא שמכילה את הקשר הנכון בין שניהם'. המחזור שלפניכם איננו התפילה. הוא כלי שמחבר בין האדם והמילים. הוא כלי שעוזר להגיע אל התפילה. הוא איננו התפילה עצמה.

 

במחזור פותח שער – מחזור ישראלי תמצאו את הכלים הנחוצים כדי להתנסות בחוויית התפילה: רקע והסבר על חלקי התפילה; הנחיות ומקורות לתפילות שונות; תרגום והסברים למילים שאינן שגורות; שילוב של מסורות, פיוטים, מנהגים ותפילות מעדות ישראל השונות; שירה עברית מודרנית וקטעי הגות.

ועוד לימדנו הרב השל: 'לדבר על תפילה זו התנשאות. אין תחבולות וטכניקות. לא קיימת אמנות שמתמחה בתפילה. ללמוד להתפלל זו עבודה לכל החיים. אנו מתפללים כפי שאנו חיים'. אני תקווה שנתפלל במחזור הזה כפי שאנו חיים את היהדות שלנו: בטבעיות. ואני תקווה שגם ההיפך יקרה, שנחיה כפי שאנו מתפללים.


מתוך ההקדמה למחזור פותח שער, הרב מאוריסיו בלטר יו"ר ועדת המחזור של כנסת הרבנים בישראל.

 

מה בין 'שיר' ל'פיוט'?
כפי שנהגנו בסידור 'ואני תפילתי – סידור ישראלי', הוספנו גם במחזור זה שירה ישראלית מן הדורות האחרונים. באופן טבעי, קשה למתפלל המורגל בנוסח 'המסורתי' להכניס אל תוך התפילה שירים חדשים-ביחס, ולהפכם לתפילה.


אנו רוצים לעודד את המתפללים ואת הקהילות להשמיע גם את קולם של משוררים בני זמננו, הממשיכים את שלשלת הפייטנים העבריים בת מאות השנים. יש שיבחרו לכלול שירים אלו בתפילה ממש; יש שיעדיפו לקרוא אותם בדקלום בקול, רק כתוספת; ויש שיעדיפו אולי לקרוא אותם בשקט, איש-איש לעצמו. תנהג כל קהילה כהבנתה, וכל מתפללת ומתפלל כרצונם.

צור קשר מהיר
אשמח לקבל ניוזלטר
דג כדגכ